Alkalmazási terület

Alapfelülethez alkalmas

Fő kötőanyag

Válassza ki a színt

Egyéb tulajdonságok

netweight

Load capacity

EN 12004-1

Falfűtés

Recommended for tile size

Csemperagasztó termékek a Cemixtől

A megfelelő csemperagasztó kiválasztása összetett feladat, amelyhez ismerni kell az alapfelület és a burkolólap tulajdonságait, valamint a várható terheléseket és igénybevételeket. A végeredmény tartósságára és esztétikumára sokszor ez a döntés van a legnagyobb hatással.

A csemperagasztók tulajdonságait, felhasználási területét és szabvány szerinti minősítését minden esetben tartalmazza a csomagolás. Sokszor azonban nehéz értelmezni ezeket az adatokat, ezért azt is nehéz eldönteni, hogy az adott feladathoz melyik termék lenne az ideális. Az alábbiakban a kiválasztás folyamatához szeretnénk segítséget adni a legfontosabb szempontok bemutatásával és a lehetséges buktatók ismertetésével.

És még egy jó hír: a hazai építőanyaggyártók közül a Cemix kínálja az egyik legszélesebb és leginnovatívabb termékportfóliót ebben a kategóriában.

Hogyan válasszunk csemperagasztót?

A megfelelő ragasztó kiválasztásának egyik fő szempontja a burkolólap típusa (melegburkolat vagy hidegburkolat), ezen belül is annak anyaga, színe és nedvszívó képessége. A burkolólap mérete szintén lényeges szempont, hiszen a nagyobb lapok rugalmas ragasztóanyagot igényelnek. A nagyobb elemek magasabb műszaki követelményeket támasztanak a ragasztóanyagokkal szemben, amelyeknek ennek megfelelően rugalmasabbnak és nagyobb teherbíró képességűnek kell lenniük.

A kiválasztásnál óriási jelentősége van annak is, hogy milyen környezeti hatásoknak lesz kitéve a burkolat. A szabadba kerül vagy épületen belül marad? Mekkora a várható hőingadozás mértéke a helyszínen? Építünk-e padlófűtést alá? Normál vagy vizes helyiséget burkolunk?

Figyelembe kell venni továbbá, hogy milyen a burkolandó felület minősége, de fontos tényező az is, hogy mekkora terhelés éri majd. Jelentős különbség van ebben a tekintetben a lakóépületek és az úgynevezett ipari objektumok, kereskedelmi létesítmények vagy az intézmények között. Könnyű belátni, hogy egy forgalmas irodaház vagy egy bevásárlóközpont helyiségei jóval nagyobb terhelésnek vannak kitéve, mint például egy hétvégi ház folyosója.

A burkolólap típusa

A különböző anyagú burkolólapok eltérő nedvszívó képességűek. Míg az égetett agyag (csempe) lapok nagyon jó nedvszívó tulajdonsággal rendelkeznek, addig a gres lapok gyengén, az üveg anyagú burkolatok pedig egyáltalán nem nedvszívók. Ez azért fontos információ, amit a kivitelezés előtt érdemes tisztázni, mert az utóbbi két kategóriához nagyobb tapadószilárdságú csemperagasztót kell használni a ragasztás során.

A burkolólap típusa témához tartozik, hogy az áttetsző vagy világos természetes kövekből készült burkolólapok, például a mészkövek hajlamosak az elszíneződésre, ezért ezek rögzítéséhez mindenképpen világos vagy fehér színű ragasztót kell használni. Itt érdemes megemlíteni azt az ökölszabályt is, hogy a vékonyabb (2 cm alatti vastagságú) köveknél azok színéhez igazodva javasolt a ragasztó színét megválasztani.

A burkolólap mérete

Elsőként fontos definiálni, hogy milyen méretkategóriákról beszélhetünk. Kisméretű lapnak nevezzük a 20 x 20 cm-nél kisebb lapokat. Nagyméretű lapnak minősül minden olyan burkolóelem, amelynek felülete 1000 cm2-nél nagyobb, vagy egyik oldala 50 cm-nél hosszabb. Léteznek óriási vagy extra nagy méretű lapok is, amelyek élhossza meghaladhatja akár a 3 métert is.

A nagyobb burkolattal nehezebb dolgozni, és ez alól a ragasztás folyamata sem kivétel. A méretet elsősorban azért kell tisztázni, mert minél nagyobb egy lap, annál nagyobb lehet a hőtágulása, ezért rögzítéséhez annál rugalmasabb (flexibilisebb) csemperagasztót kell használni. A rugalmasság azért is fontos, mert a nagy burkolatok mozgásaiból eredő nagy feszültséget ezek az anyagok tudják jól levezetni. A Cemix kínálatában az összes mérettartományhoz megtalálhatók a megfelelő csemperagasztók, burkolati ragasztók.

Csemperagasztó - Környezeti hatások és terhelés - Cemix

Környezeti hatások és a terhelés típusa

Az előbb már szó esett arról, hogy a csemperagasztó kiválasztásánál nagy jelentősége van annak, milyen környezeti hatásoknak lesz kitéve a burkolat. De mik lehetnek ezek a hatások? Íme egy rövid felsorolás:

  • Kültérben számolni kell a fagyással, fagyterheléssel, ezért olyan ragasztóanyaggal érdemes dolgozni, amely ellenáll ennek.
  • A hőingadozás mértékét azért kell figyelembe venni, mert annak hatására belső feszültségek, mozgások alakulhatnak ki a burkolat alsóbb rétegeiben. Ezen a problémán segíthetnek a rugalmas ragasztóanyagok.
  • A használatból eredő terhelés ugyancsak környezeti hatásnak tekinthető (egy forgalmas irodaház vs egy hétvégi ház burkolt felülete).
  • A burkolt helyiségek vízterhelésével szintén számolni kell, ennek mechanikai és a kémiai hatásaival egyaránt.

Mire kell még figyelni a csemperagasztó kiválasztásakor?

Általános érvényű szabály, hogy nem érdemes spórolni a ragasztó megvásárlásakor, csak a minőségi anyagok jöhetnek szóba, mert ezek garantálják a tartósságot. Az olcsóbb változatok használata csak rövidtávon jelent megtakarítást, mert döntésünkkel azt kockáztatjuk, hogy a burkolat a ragasztás hiányosságai miatt néhány éven belül tönkremegy. Erre kültérben vagy az erősen igénybe vett felületek esetében igen nagy eséllyel számíthatunk.

Amennyiben módunkban áll, a kivitelezést mindenképpen bízzuk szakemberre! Vannak olyan kritikus helyszínek és kényesebb felületek, amelyek burkolásához a szakértelem mellett nagy tapasztalatra is szükség van. A teraszok tipikusan ebbe a kategóriába sorolhatók, hiszen ezeknél a burkolólapok mellett az aljzatot is be kell kenni csemperagasztóval, és az egyes elemek szintbe helyezése is nagy kihívás, amit csak egy rátermett burkoló tud megoldani.

Innovációk a burkolati ragasztók területén

A Cemix egyik nemrégiben piacra dobott fejlesztése a 8248 RAPIDFLEX S1 CRYSTAL névre keresztelt gyorskötő csemperagasztó. A termék legfőbb érdekessége a kristályos vízmegkötési technológia, amelynek révén az anyag elképesztő sebességgel szárad és köt meg. Ennek köszönhető, hogy az általa ragasztott burkolat 3 óra elteltével már járható, így a burkolat következő fázisa lényegében egy kis szünet után folytatható, ami jelentős időmegtakarítást eredményez a kivitelezésnél.

A gyors kötés mellett a 8248 RAPIDFLEX S1 CRYSTAL másik fontos előnyös tulajdonsága is a kristályos vízmegkötési technológiához köthető. Nagyrészt ugyanis a kristályos szerkezetnek köszönhetően az anyag nem zsugorodik. Ezen felül rugalmas és szálerősített, ezért ellenáll a hőingadozásból származó feszültségeknek.

Az innovációk terén külön érdemes még szót ejteni a cég 8275 EPOFIX 2K nevű ragasztójáról, amely fokozott vegyi ellenálló képességgel rendelkezik. A termék ennélfogva kiválóan alkalmas olyan helyiségek burkolására (pl. ipari létesítményeknél és technológiai épületrészeknél), ahol nagy a kémiai terheléssel lehet számolni. Olyan helyszíneken is tanácsos használni, ahol a szigorú higiéniai előírások miatt erős tisztítószereket alkalmaznak, mint például uszodákban vagy egészségügyi intézményekben.

Milyen hibákat véthetünk a csemperagasztó felhordásakor?

Van néhány gyakorlati hiba a csempe ragasztása során, amelynek elkövetésétől óvnak a tapasztalt szakemberek. Ezeket soroljuk fel az alábbiakban:

  1. A gyártói utasítások ignorálása: Ahogy ezt már a bevezetőben is írtuk, a termék tulajdonságait és alkalmazási módját minden esetben tartalmazza a csomagolás. Ezen felül a gyártók saját online felületeiken és katalógusaikban bővebb tájékoztatást adnak a felhasználást és a speciális követelményeket illetően. Ezeket minden esetben olvassuk el figyelmesen, már a vásárlás előtt!
  2. Fogazott simítóméret: Minden esetben a csempe méretéhez és típusához illő fogazott simítóméretet érdemes használni. Ha nem így teszünk, akkor a ragasztóágy nem lesz megfelelő, és a csempék közé felnyomódhat a ragasztóanyag.
  3. Nem elegendő ragasztófedettség: A tartósság szempontjából kritikus, hogy a csemperagasztó egyenletesen legyen elosztva a csempe teljes hátoldalán. Erről mindig győződjünk meg, mert a nem megfelelő ragasztófedettség miatt gyengül a ragasztás, így a csempék könnyen meglazulhatnak.
  4. Várjuk ki a száradási időt: Ezt a fontos információt szintén tartalmazz a termék leírása, ettől nem ajánlott eltérni, nem szabad idő előtt folytatni a burkolási folyamatot, mert ez szintén gyenge ragasztáshoz vezethet.
  5. Ügyeljünk a dilatációs hézagokra: Főként az óriási méretű burkolólapok esetében, illetve a nagyobb hőingadozásnak kitett épületrészeknél fontos, hogy ún. tágulási hézagokat (dilatációkat) építsünk be a mozgások kezelésére.

Óriáslapok ragasztása a gyakorlatban

Ahogy a fentiekben is írtuk, az extra nagy lapokkal való burkolás speciális eszközöket, anyagokat és szaktudást igényel. Ebbe a megfelelő csemperagasztó anyagok kiválasztása és alkalmazása is beletartozik. Az alábbi videóban gyakorlott szakemberek mutatják be a folyamatot a Cemix termékeinek felhasználásával.