Alkalmazási terület

Net súly

Mennyiség

Egyéb tulajdonságok

2800 Homlokzatfestékek

A homlokzati színek, illetve a kialakításukhoz használt homlokzatfesték vagy kültéri falfesték termékek nem csak az épületek esztétikai kialakításban játszanak fontos szerepet, de annak védelméhez is hozzájárulnak.

A színek megválasztása alapvető módon határozza meg az épület külső megjelenését. A megfelelő színkombinációk alkalmazásával növelhetjük a vizuális vonzerőt, kiemelhetjük az előnyös tulajdonságokat és elősegíthetjük a harmonikus illeszkedést a környezethez. A homlokzatfestékek fő feladata azonban az, hogy megvédjék az építményt az időjárási és környezeti hatásoktól. A felületen lévő réteg véd a nedvesség, az UV-sugárzás, a szennyeződés, az algásodás és a gyors elöregedés ellen.

A Cemix kiváló minőségű kültéri homlokzatfestékek széles választékát kínálja, amelyek hosszú távú védelmet biztosítanak az épületek számára.

A homlokzatfestékek, kültéri falfestékek szerepe

A homlokzati kialakítás kis túlzással hasonló szerepet tölt be az épületeknél, mint a nőknél a smink. A jól megválasztott anyagokkal, technikákkal és ízléses megoldásokkal növelhetjük az esztétikai élményt, kijavíthatjuk a felületi hibákat, védekezhetünk az időjárás viszontagságai ellen és kihangsúlyozhatjuk az előnyös tulajdonságokat. Erre a célra használhatók többek között a homlokzatfestékek, illetve kültéri falfestékek.

Az épületek homlokzati vakolatának festésére, színezésére alapvetően két célból kerül sor. Egyrészt akkor, ha nemesebbé, élénkebbé, színesebbé vagy szebbé akarjuk tenni az épület külső megjelenését. Másrészt akkor, ha nagyobb védelmet szeretnénk adni a vakolatnak a külső környezeti behatásokkal szemben. E tekintetben ezek a termékek az ingatlan értékének jelentős növelésében és állagának tartós megóvásában is nagyon fontos szerepet játszanak.

Mitől védi meg a házat a homlokzatfesték?

Az időjárás viszontagságainak, vagyis például a szélnek, az esőnek, a hőingadozásnak és a napsütésnek (UV-sugárzásnak) kitett külső falfelületek sokkal gyorsabban tönkremennek, sokkal gyorsabban elöregednek, ha nem látjuk el őket megfelelő védelemmel. A homlokzatfestékek egyik fő feladata épp az, hogy ellenállóvá tegyék házunkat ezekkel a külső hatásokkal szemben, és hosszú távon biztosítsák otthonunk esztétikai megjelenését.

Ezekkel a termékekkel olyan felső réteget hozhatunk létre a falfelületen, amely véd a nedvességtől (pl. a vízlepergető tulajdonság révén), ami egyebek mellett azzal jár, hogy könnyebben eltávolíthatók a lerakódott külső szennyeződések is. A homlokzatfestékek másik fontos funkciója az UV-sugárzás elleni védelem, ami megakadályozza, hogy az alsóbb rétegek kötőanyagaiban káros, bomló folyamatok induljanak el. Emellett ezek a termékek gátat szabnak a penész és az algák szaporodásának is, ami szintén problémát okozhat.

Homlokzatfesték színválasztás - Cemix

A homlokzati színválasztás szempontjai

A homlokzatfestékek, a kültéri falfestékek színének, színárnyalatának kiválasztásnál a saját egyedi ízlésünkön túl számos tényezőt kell figyelembe venni.

Az első, és talán legfontosabb a környezettel, az utcaképpel és az épület egyéb részeivel való összhang. Itt olyan apróságokra is érdemes gondolni, mint a lábazat, a cserép, a nyílászárók, a faburkolatok vagy az egyéb kültéri elemek színárnyalatainak az összehangolása. A döntés meghozatalánál az uralkodó fényviszonyokat, a fény-árnyék hatásokat is érdemes számításba venni.

Ökölszabálynak számít az is, hogy két-három eltérő színnel és különböző formák alkalmazásával hangsúlyosabbá, szebbé lehet tenni a homlokzatot. Túl sok szín használatával vagy harsányabb árnyalatok alkalmazásával azonban ellentétes hatást érhetünk el, ezért ez nem ajánlott, hacsak valaki nem akarja megépíteni a híres bécsi Hundertwasser-ház mását.

A homlokzatfestékek és a HBW mutató

Aki már foglalkozott homlokzatszínezéssel, jó eséllyel találkozott a HBW mutatóval. Ezt a német szakirodalomból származó szakkifejezést (Hellbezugswert) leginkább talán „világossági értéknek” lehet fordítani. Ez az elméletileg 0-tól 100-ig terjedő szám egy felületről – például homlokzatról – a színkép látható tartományában visszavert fény százalékos arányát jelzi. Minél kisebb, annál több fényt nyel el a kérdéses szín, és minél nagyobb, annál világosabb (a HBW=0% a teljesen sötét).

A fény elnyelése vagy visszaverése a látványon kívül a felület hőelnyelését is befolyásolja: minél kevesebb fényt ver vissza a felület, annál sötétebbnek látjuk, és annál jobban felmelegszik a napsugárzás hatására. Hőszigetelő rendszerek esetén számolni kell azzal, hogy a külső réteg hőmérséklete nyáron akár 60-70 fokig is emelkedhet, ami nem megfelelő technológia vagy anyagválasztás esetén alakváltozáshoz és a külső homlokzati réteg megrepedéséhez vezethet.

A Magyar Építőkémia és Vakolat Szövetség irányelve szerint a HBW értéknek mindenképpen magasabbnak kell lennie 25%-nál, ez az érték azonban hőszigetelő rendszerenként változhat. Szilikát és szilikongyanta kötőanyagú vakolatok esetén legalább 30, ásványi kötőanyagú vakolatok esetén viszont legalább 40%-os HBW értékű színezővakolatot érdemes választani. Fontos mutatószámról van szó tehát, ami a Cemix kültéri Inspiration színkártyáján is fel van tüntetve (H jelölés).