Milyen megtérüléssel számolhatunk?
Hőszigetelés KISOKOS
A felmérések szerint egy modern hőszigetelő rendszer Magyarországon átlagosan 10-15 százalékkal is növelheti a felújított ingatlan értékét. Ezt támasztja alá a KSH 2021-ben megjelent tanulmánya, amely egyértelműen kimutatta, hogy a jobb energetikai minősítésű épületekért a vásárlók magasabb árat hajlandók fizetni. Ebben az értelemben a megtérülés azonnali, milliókban, sőt, akár tízmilliókban is kifejezhető összeg.

A hőszigetelésre fordított pénzünk a jóval alacsonyabb rezsiszámlák (fűtési és hűtési költségek) formájában, fokozatosan is megtérülhet. A megtakarítás mértékének meghatározása nem egyszerű feladat, hiszen több tényezőtől függ. A számításoknál figyelembe kell venni az ingatlan méretét, tagoltságát, tájolását, a nyílászárók állapotát, a meglévő szigetelést, a kivitelezni tervezett hőszigetelési rendszer paramétereit (szigetelés vastagsága, kiválasztott anyagok, kivitelezés módja, stb.), és nem utolsó sorban az aktuális energiaárakat. Pusztán az alacsonyabb fűtésszámlák miatt egy átlagos családi ház utólagos hőszigetelése akár 3-5 év alatt is megtérülhet.

A beruházási költség jelentős részét a kivitelezők munkadíja adja. Ezen nem érdemes spórolni, mivel a rosszul, nem megfelelős szakértelemmel megépített hőszigetelő rendszer olyan károkat és helyreállítási, javítási költségeket okozhat, amelyek lényegesen többe kerülhetnek a megtakarítani tervezett munkadíjnál. 

A költségek másik jelentős része a hőszigetelő táblák anyagköltsége. A hőszigetelő táblák minősége meghatározza az épület energetikai állapotát, későbbi értékét, az üzemeltetési költségekben jelentkező megtakarításokat. Ezért a hőszigetelési munkák megtervezésekor körültekintően kell kiválasztani a hőszigetelő tábla típusát és vastagságát. A megfelelő anyag kiválasztásakor figyelembe kell venni, milyen falszerkezetre, milyen környezetbe kerül fel a tábla. A vastagság megállapításakor figyelembe kell venni, milyen szintű energiahatékonyságot szeretnénk elérni. Kétszer olyan vastagság normál EPS tábla alkalmazása a beruházási költségeket kb. 15%-kal növeli meg, azonban az energetikai megtakarítás kb. 40% körül alakul. Azonos vastagságú normál EPS és grafitos EPS alkalmazása esetén a költségek a grafitos EPS táblák alkalmazásakor kb. 10%-kal emelkednek, viszont az energiamegtakarítás mértéke 15% körüli.

A beruházási költség fennmaradó része, kb. 23%-a a rendszerragasztó, a színezővakolat és a kiegészítő termékek anyagköltségéből adódik. Ez fedezi a táblák rögzítését és védelmét szolgáló rendszerragasztó árát is, ami a teljes költség kb. 3 %-a. Egy olcsóbb, de nem jó minőségű ragasztó választásával jelentősen nem csökkenek a kiadások, de könnyebben fordulhat elő a teljes hőszigetelő rendszer, és így a homlokzat rongálódása is. 

A kiegészítő termékek körébe tartozó dübelek alkalmazásával egy megfelelő stabilitású és így időtállóbb hőszigetelő rendszer kivitelezhető. A szintén az ebbe a kategóriába tartozó különböző profilok biztosítják az élek szép, esztétikus, illetve esetenként az egyes szerkezeti elemek vízzáró kapcsolatának kialakítását. Ezek költsége a teljes beruházási költség töredéke, de használatukkal egy időtállóbb és esztétikusabb hőszigetelő rendszer valósul meg.